İnternet bağımlılığı psikolojik sorunları getiriyor

Bilgisayar bağımlılığı Sağlık Mensupları Derneği üyesi Aile Hekimi Necati Atlı, bilgi akışını hızlandıran, iletişimi kolaylaştıran sanal alemin, yeni psikolojik problemleri de beraberinde getirdiğini ifade etti.

Adana Valiliği koordinasyonunda, Adana Sağlık Mensupları Derneği (SAMEDER ) tarafından yürütülen ve Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında finanse edilen ‘Gençlerimizi Bilinçlendirelim, Madde Bağımlılığına Karşı Koyalım’ projesi kapsamında, Adana Şehitlik Lisesi öğrencilerine ‘Madde ve Bilgisayar Bağımlılığı’ konulu konferans verildi.

SAMEDER, ergenlik çağındaki gençleri zararlı alışkanlıklardan korumak ve bilinçlendirmek için konferans vermeye devam ediyor. Aile hekimi Necati Atlı’nın Şehitlik Lisesi’nde verdiği konferansta, bilgisayar bağımlılığı nın tehlikeleri ve alınacak önlemler, yapılan slayt gösterisiyle anlatıldı.

Atlı, gençlerin bilgisayar başında geçirdiği süre giderek artıyorsa ve başka faaliyetleri önemsemiyorsa, çok kısa bir sürede bilgisayar bağımlısı olabileceklerini söyledi. Bilgi akışını hızlandıran, iletişimi kolaylaştıran sanal alemin, yeni psikolojik problemleri de beraberinde getirdiğini ifade eden Atlı, ebeveynlerin bilgisayar ve internet kullanımına çocukları için yeni eğitim fırsatları sunan bir dünya olduğunu düşündüğü için ilk başta sıcak baktıklarını belirtti.

Bilgisayar ve internet bağımlılığının tüm dünya için yeni bir kavram olduğunu dile getiren Atlı, internetin aşırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesinin bağımlılığın en basit tarifi olduğunu söyledi.

İnternet bağımlılığının diğer bazı psikolojik bozuklukları da alevlendirdiğini vurgulayan Dr. Atlı; hastaların depresyon, dikkat bozukluğu gibi sorunlar yaşadığını söyledi.

Atlı, ”Uzun süreli bilgisayar kullanmak, kişide sağlık problemlerine neden oluyor. Bunlar gözlerde yanma, boyun kaslarında ağrı ve sertleşme, elde uyuşukluk, bel ve sırt ağrılarıdır.” dedi.

Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.