Sosyal medya bağımlılığının dört belirtisi

Teknolojinin hayatımızın her alanına nüfuz etmesi, beraberinde sosyal medya bağımlılığı sorununu da getiriyor. Günümüzde yetişkinler ve çocuklar üzerinde gözlenen en önemli sorunlardan biri olan bu bağımlılık türünün belirtileri neler ve nasıl önlem alınmalı?
Günlük yaşantımızın büyük bir zamanını kapsayan Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarının birçok rahatsızlığa yol açtığı bilinmekte. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte birbirine rakip olarak çıkan sosyal medya hesaplarının popülerliği her geçen gün artmaktadır. Bu da genç, yaşlı demeden birçok kişiyi bağımlı hale getiriyor. Sosyal medya bağımlılığını hafife almamız gerektiğini, hayatımızın birçok yönünü etkilediğini ve şekillendirdiğini söyleyen Avrasya Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Burak Berber şöyle anlattı.
SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞININ 4 BELİRTİSİ
Günümüzde haberlerden, etkinliklerden, gün içerisinde yaşanan tüm olaylardan anında haber almak için kullandığımız sosyal medya araçları artık hayatımızın bir parçası konumunda. Bir kafeye, restorana gittiğinizde hemen hemen herkesi elinde telefon içtiği kahvenin, yediği yemeğin ya da çektiği selfienin paylaşımıyla meşgul olurken görebilirsiniz. Peki, sosyal medya bu kadar içimizdeyken bizi değiştirebileceğini hatta bağımlısı olabileceğinizi düşündünüz mü? Ne yazık ki bu kaçınılmaz bir gerçek…
sosyal-medya-bagimliligi-2
Bağımlı olduğunuzu nasıl anlarsınız,
*Günlük rutin olarak yaptığınız işlerde aksamalara neden oluyorsa,
*Telefonunuzdan ayrı kalamıyorsanız,
*Sadece paylaşım için etkinlikler yapıyorsanız,
*Bakmadığınız zamanlarda hayattan kopmuş gibi hissediyorsanız,
sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz.
SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI UYKU KALİTESİNİ NASIL ETKİLİYOR?
Elektronik cihazlar, uykuya dalmamızı sağlayan melatonin adlı hormonun salgılanmasını engelliyor, bu da kişi de uyuyamama sorununa neden oluyor. Sosyal medyanın bu kadar yaygın olmasıyla birlikte uyku problemi günümüzde oldukça geniş yer kaplıyor. Yatağa girer girmez telefon ya da tabletlerimiz ile ilgilenerek uyku sürelerimizi kısaltıyoruz. Ekran ışığının etkisine de dikkat etmeliyiz. Kullanırken ekran ışığının yaydığı mavi ışık göz bozulmalarına davetiye çıkarabilir. Uykusuzluk sadece fizyolojik olarak kişiyi etkilemez bununla birlikte depresyona, şeker hastalığına, kilo alımına da neden olur. Aynı zamanda kişinin uyku kalitesinin de olumsuz etkilemektedir. Uykusuz bir şekilde güne başlayan kişinin gün içerisindeki verimi düşer, yapacağı aktiviteler azalır, odaklanma problemleri ile karşılaşabilmektedir. Bir insanın ortalama uyku saati 7 ile 9 saat arasında olabilir, daha fazlası kişide olumsuzluklar yaratabilmektedir.
BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK İÇİN…
*Öncelikle, sosyal medyayı bilinçli bir şekilde kullanmalıyız. Faydalanabileceğimiz bir platform haline getirmeliyiz.
*Akşamları ne kadar vakit geçireceğinizi belirleyerek, uyku düzeninizi bozmasını engelleyebilirsiniz.
*Telefonunuzu uyuduğunuz odada bırakmayın. Böylece istediğiniz zaman sosyal medya hesaplarınıza ulaşmanız engellenmiş olur.
*Sosyal medya bildirilerini sessize alarak günlük rutin işlerinizde aksama olmamasını sağlayabilirsiniz.
*Sürekli olarak “Kim ne yapmış?, Kim nereye gitmiş?” şeklindeki soruları kendinize sormaktan vazgeçin. Bunun yerine aileniz ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmeye çalışabilirsiniz.
www.sozcu.com.tr

Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.