Kadınlarda kalp krizinin üç önemli işareti

Koroner kalp hastalığında en bilinen belirti göğüs ağrısı olmasına rağmen bu şart değildir… Bazen de belirtiler olmasına rağmen kadınlar, ağrıya erkeklerden daha tahammüllü oldukları için ihmalkâr davranırlar. Pek çok kadın belirtileri yok sayıp, gündelik hayatına devam eder.  Ancak bu yüzden kalp krizi kaçınılmaz olur. Dolayısıyla şu 3 belirtiye önemle dikkat edilmesi gerekir:

02-bingur-sonmez-12cm-1

1 – Eforla veya istirahatte göğüs, boyun, çene ve sırta vuran ağrı

2 – Çabuk yorulma

3 – Çarpıntı

Tüm bunların özeti; daha önce olmayan bu tür yakınmalardan birinin bile ortaya çıkması ciddiye alınmalıdır.

MENOPOZ BELİRTİSİYLE DE KARIŞIR

Kadınların özellikle 40 yaş sonrası yaşadığı soğuk ter dökme, nefes daralması ve sıcak basması gibi problemleri menopozla ilişkilendirdiği için altında yatan kalp sorunları göz ardı edilebilir. Bu sebeple menopozun başlangıcında kadınların mutlaka bir kardiyoloji uzmanına muayene olup, gerekli tetkikleri yaptırması hayati önem taşır.

ÖSTROJEN BİTİNCE KALP HASTALIKLARI TETİKLENİR

02-sigara-12cm

SİGARA UYARISI

Kadınlarda kalp damar hastalıklarından ölümler erkeklere göre daha yüksektir. Çünkü östrojeni parçalayarak menopozu hızlandırır. Bu nedenle kadınların kesinlikle sigara kullanmaması gerekir.

https://www.sozcu.com.tr/

 

Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.