Tütün katkı maddeleri kadın ve gençleri daha fazla etkiliyor

Türkiye’de Tütün Ürünü Düzenlemesinin Geleceği Çalıştayı, İstanbul’da yapıldı. Çalıştayda tütün katkı maddelerinin özellikle gençleri ve kadınları tütün ürünü kullanımına yönelttiğinedikkat çekildi.

SAĞLIK Enstitüsü Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Türkiye’de Tütün Ürünü Düzenlemesinin Geleceği Çalıştayı” İstanbul ‘da düzenlendi. Uzmanlar ve akademisyenlerin katıldığı çalıştayda Ulusal Tütün Kontrolü Programı Eylem Planı ile tütün ürünü girdileri, sigara paketi ve etiketleme, paket tasarımı, sağlık uyarıları, düz ve standart paket karşılaştırmaları, dünyadan örnekler, elektronik sigara ve yeni ürünler, e-sigara ve yeni ürün akımları gibi birçok konu ele alındı.
Çalıştayda konuşan Dr. Martina Pötschke-Langer, tütün ürünlerinde bulunan katkı maddelerindeki bağımlılık tehlikesine ve elektronik sigaraların sigara bıraktırmaya yaramadığına dikkat çekerek, şunları söyledi:
ELEKTRONİK SİGARA SİGARAYI BIRAKTIRMIYOR
Elektronik sigaralar kimyasal karışımlardır. Bazıları elektronik sigaranın sigaraya göre daha sağlıklı bir alternatif olduğunu iddia ediyor. Fakat araştırmalara göre bu iddia doğru çıkmadı, elektronik sigaraların sigara bıraktırmaya yaradığı konusunda da hiçbir kanıt yoktur. Aksine kimyasal karışım olduklarından dolayı sağlığa ciddi zararları var. Nargile ve sigaralar doğal ürünler değil, kimyasal karışımlardır. Bireylerin özel zevklerine göre, beğendiği tatlara göre tütün ürünleri üretilebiliyor. Son yıllarda kullanılan katkı maddeleri özellikle gençleri ve kadınları tütün ürünü kullanımına yöneltiyor. Katkı maddeleri tütün dumanının daha kolay solunmasına neden oluyor ve bağımlılık potansiyelini artırıyor. Tütün ürünlerindeki katkı maddelerini solunum yoluyla çektiğimizde duman akciğer dokusunda kalıcı oluyor ve kanser gibi ciddi hastalıklara yol açıyor. Bu nedenle tütün ürünlerindeki katkı maddeleri yasaklanmalıdır” dedi.
KATKI MADDELERİ TÜRKİYE’DE YASAKLANMALI
Türkiye’de gençler arasında sigara tüketiminin azaltılamadığını söyleyen Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ise, “Ülkemizde nargile ve sigara tüketimi hızla devam ediyor.
Katkı maddeleri gençlerin tüketimini artıracak şekilde tütün üretiminde kullanılmaya devam ediyor. Katkı maddelerinin ve elektronik sigaraların Türkiye’de yasaklanmasını istiyoruz. Elektronik sigaraların hangi kimyasalları içereceğinin tartışılmasını değil, elektronik sigaraların tamamen ortadan kaldırılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Türk Toraks Derneği Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç da “Tütünün içine konulan katkı maddelerini tek tek ortaya çıkarsak insanlar bu maddelerden uzaklaşırlar” dedi.
Aydınlık
Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.