Alkol Problemi

Günümüzde yaşam koşullarının güçlüğü ve stresli ortamların artmış olması kişileri alkole doğru itmektedir. Alkol içen kişiler, hayatlarındaki olumlu veya olumsuz olayları bahane ederek, farkında olmadan alkolizme adım adım yaklaşabilmektedirler. Bu sınır, kişi için hassas bir dengedir. Kişi bu sınırı geçtiğini fark etmeyebilir.Alkolizm kişiyi hem fiziksel, hem psikolojik, hem ekonomik, hem de sosyal yıkıma uğratmaktadır.

Fiziksel olarak öncelikle karaciğer bozulmakta, mide ve bağırsaklar alkolden çok fazla zarar görmektedir.Alkol sadece bununla da kalmaz, beyni de etkiler, tahribata uğratır. Uzun süre içen kişilerde unutkanlıklar, yanlış anlamalar, dalgınlık, zihinde dağınıklıklar görülebilir. İş sadece bununla da bitmez, uzun süre ve aşırı alkol alımı, sosyal statüyü de etkiler ve bozar. Kişi artık toplum içinde istenmeyen, itilen bir kişi konumuna düşer. Bunu en çok, alkol alan kişi fark eder ve bu durumdan etkilenir. Çünkü alkolle birlikte aşırı bir alınganlık davranışı da ortaya çıkmaktadır.Alkol aile ve evlilikle ilgili sorunlara sebep olmaktadır.

Alkol alan kişinin kendine zararı çok açıktır. Bu durumdan yakın çevresi ve ailesi hem ekonomik hem psikolojik olarak daha fazla zarar görmektedir. Kişi, alkolü sorunlardan kurtulmak için içtiğini söylerken daha sonra alkolsüz yaşayamaz olur. Elleri titrer, iş yapamaz olur. Bu durum kişiyi depresyona itebilmektedir. Kişi, bu depresyondan kurtulmak için içkinin dozunu arttırır. Bu kısır döngü bu şekilde devam edip gitmektedir.Yapılan pek çok araştırmanın sonuçları, bize alkolik anne veya babanın çocuklarında psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıktığını göstermiştir.Çok açık olarak bilinmesi gereken alkolizm, bir hastalıktır. Tedavisi vardır. Bu tedavi yaşam boyu süren özveri isteyen bir süreçtir. Eğer kişi tedavi olmak istiyorsa, kendisine yardım edecek pek çok kurum vardır.

Yapılan araştırmalar, evli olan alkoliklerin alkolü bırakabilme şansının yüksek olduğunu göstermiştir. Bu durumdan en çok çocuklar yara almakta, eşler de psikolojik açıdan olumsuz duygular yaşamaktadır. Alkolün tetiklediği kıskançlık ve şiddet eğilimi ailelerin parçalanmasına sebep olmaktadır. Bu tür ailelerin çocukları,  yaşamlarında problemler yaşamakta ve desteğe ihtiyaç duymaktadır

Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.