Sigarada bulunan 81 madde kanser nedeni

Aydınlık / Ankara
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Yılmaz sigarada bulunan 81 maddenin kansere yol açtığını bildirdi.
Ayşe Yılmaz sigaranız zararları konusunda yaptığı açıklamada, sigara tiryakiliğinin en öldürücü bağımlılık olduğunu bildirdi. Sigarada 4 binden fazla maddenin bulunduğunu, bu maddelerden de en az 81 tanesinin doğrudan kansere yol açan maddeler olduğunu kaydeden Yılmaz, sigaranın diğer bağımlılık yapabilecek zararlı maddelerden hiçbir farkı olmadığını ifade etti.
Nikotinin ciddi bağımlılık yapma özelliğine sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Başladıktan sonra bırakması zor bir alışkanlıktır. Bu sebepten hiç başlanılmaması gerekmektedir. Sigara içerisinde bulundurduğu maddeler ile doğrudan kanserli hücreleri aktive etmenin yanı sıra KOAH olarak bilinen kronik bronşit hastalığının da en büyük sebeplerindendir. Sigara yeterli oksijen alınımına izin vermediği için cilt, dudak, gırtlak kanserlerini de tetiklemektedir” dedi.
Sigara kullanımının en çok 25-44 yaş aralığında görüldüğünü belirten Yılmaz, lise dönemlerindeki sigara kullanımının üniversitede azalma gösterdiğinin altını çizdi. Yılmaz, Türkiye’de yetişkinlerde sigara kullanımından kanser oranının yüzde 30 civarında olduğunu , pasif içicilerin kanserlere yakalanma olasılığının 90 olduğunu söyledi.

Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.