Sigara İçen Anneler

Birçok çocuk için “Anneler Günü” annesini alıp yemeğe götürmek, ona özel bir hediye vermek, ya da sadece annesi olduğu için ona teşekkür etmek için bir fırsattır. Bu özel günü kutlamanın en iyi yolu ve ona verilecek hediyenin en mükemmeli, bir sonraki anneler gününden önce annenizin sigarayı bırakması için ona destek ve cesaret vermek, sigaranın zararları hakkında onu bilgilendirmektir.

Dünyada sigara içen birçok anne, kalp krizi, kanser, felç, amfizem ve diğer hayatı tehdit eden hastalıklarla karşılaşma riski altındadır. Akciğer kanseri, bir kadını öldüren kanser türlerinin başını çekmektedir ve sigara tüketimi de bu ölümlerin %90’ının başlıca sebebidir. Bununla birlikte, her beş kadından biri sigaranın neden olduğu kalp hastalığından ötürü hayatını kaybetmektedir. Bir anne sigarayı bıraktığı zaman kendi sağlığına kavuştuğu gibi çevresindekilerin de sağlığını korumuş olur. Sigarayı bırakan anneler, çocuklarının sigarasız bir ortamda büyümesi ve daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesi ihtimalini artırırlar.

Kim annesini sigaranın neden olduğu sağlık problemlerinden dolayı kaybetmek ister ki? Bugün annemize en değerli hediyeyi, sigarayı bırakması ve kendi sağlığına kavuşması için ihtiyaç duyacağı destek ve cesareti verelim.

Annelerin Sigarayı Bırakması İçin 10 Sağlıklı Neden

Akciğer kanserinden ölme riski en aza iner. Akciğer kanseri kadınlarda en çok görülen kanser hastalığıdır. Ölümle sonuçlanan her 10 akciğer kanserinden 9’unun sebebi sigaradır.
Kalp krizi geçirme riskiniz azalır. Sigara içen kadınlarda kalp krizi riski içmeyenlere göre iki kat fazladır.
Felç geçirme riskiniz azalır.
Sigaranın neden olduğu hastalıkların oluşma riski ortadan katlığı için ömrünüz ortalama 14,5 yıl uzar.
Sigarayı bırakırsanız, kör olma olasılığı azalır. Katarakt ve diğer körlük nedenleri gelişme riski ortadan kalkar.
Sigarayı bırakmak yüzdeki ve ciltteki kırışıkları azaltır.
Sigara içen kadınlar daha karamsar ve kaygılıdırlar. Sigarayı bırakmakla eski neşenize geri kavuşacak ve rahatlayacaksınız.
Eğer hamile iseniz, sigarayı bırakmak için düşünmeniz gereken önemli bir sebep daha var demektir. Uzun süredir beklediğiniz bebeğin sigaranın neden olduğu ölü doğum ve Ani Bebek Ölümü Sendromu gibi nedenlerden ölmesini siz de istemezsiniz.
Sigarayı bırakmakla çocuklarınızın ve torunlarınızın akciğer kanseri ya da kalp hastalığına yakalanma riski de azalmaktadır. Sigarayı bırakmakla bundan tek faydalanan kişi yalnızca siz olmayacaksınız.
Paranız cebinizde kalacak ve sigaraya harcamadığınız parayla kendinizi ödüllendirmek için bir şeyler alabileceksiniz.

Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.