“9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü”

Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır. Önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin en önde gelenlerinden biridir.

Tütün kontrolünde temel amaç, tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere onlarca hastalığın yarattığı sağlık,sosyal ve ekonomik zararların önüne geçilmesini sağlamaktır.

Günümüzde %80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 15 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk  yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucu ölmektedir. Toplumu “pasif sigara dumanının” zararlarından korumak önemli bir halk sağlığı konusudur.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Ulusal Tütün Kontrol Programı 2015-2018 Eylem Planındaki amaçlardan biride sigarayı bırakmanın yaygınlaştırılması,tütün bağımlılığı tedavisinde ve tekrar başlamayı önlemede başarı yüzdesinin yükseltilmesidir.

“9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü” dolayısıyla İstanbul Valiliği İl Tütün Kontrol Kurulunun üyeleri olan İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü , İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Yeşilay Cemiyeti, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği işbirliği ile sigara bağımlılığı ile mücadele noktasında çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu etkinliklerle tütün ürünlerinin zararları konusunda farkındalık yaratılması amaçlanmıştır.

Sigara içen bireylerin “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü” SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ olarak kabul etmeleri, toplumun tütün ürünlerinin zararlarından korunması için önemli bir adım olacaktır.

SİZ DE BIRAKABİLİRSİNİZ.

Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.