Alkol Tüketimi Araştırması

Dünya Sağlık Örgütü’nün alkol tüketimi verileri üzerinden yaptığı araştırma Türkiye’yi ‘yılda beş litreden az içilen’ ülkeler kategorisinde çıkardı. Türkiye bu verilerle, Hindistan, Moğolistan ve Afrika ülkeleri ile aynı seviyede görünüyor. Türkiye’de en çok tüketilen alkollü içecek ise bira.

(CNN TÜRK) — Dünya genelinde alkol tüketimini araştıran Dünya Sağlık Örgütü, çarpıcı verilere ulaştı.

Buna göre, en çok Rusya ve Avrupa ülkelerinde alkol tüketiliyor. Örgütün rakamlarına göre, her yıl 2.5 milyon kişi aşırı alkol tüketimi nedeniyle hayatını kaybediyor. Eski Sovyet Cumhuriyetlerinde ise, erkeklerde her beş ölümden biri alkol kaynaklı.
Peki Türkiye’de durum ne?
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Türkiye’de kişi başına alkol tüketimi beş litreden az ve stabil bir artış sergiliyor.
En çok tüketilen alkollü içecek yüzde 60 ile bira. Onu yüzde 35 ile rakı, vodka ve viskinin yer aldığı diğer kategori izliyor. Şarap tüketimi ise sadece yüzde 5.
Araştırmaya göre, alkol tüketiminin az olmasında, Müslümanlığın çok belirgin bir etkisi var. 2003 verilerine göre, erkeklerin yüzde 83’ü, kadınların yüzde 97’si, “Son bir yılda hiç alkol almadım” diyor.
Bu istatistikler içinde bir çarpıcı veri de kayıt dışı alkol tüketimi.
2003-2005 yılları arasında, Türkiye’de 15 yaş üzeri nüfus kapsamında kişi başına yıllık tüketim 3.4 litrede kalırken, kayıt dışı alkol tüketiminin iki litreye ulaşması dikkat çekiyor.
Üstelik, alkol üzerindeki vergiler bu tarihten sonra daha da arttı. Yani, kayıtdışı ve kaçak tüketimin, beklenenin üzerinde artma ihtimali yüksek görünüyor

Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.