Teknoloji bağımlılığına çare spor ve sanat

Çocuğunuzun başını tabletten veya telefondan kaldırmamasından şikayetçiyseniz, iletişiminde problemler olduğunu düşünüyorsanız Doç. Dr. Özalp Ekinci’ye kulak verin. Ekinci bu soruna karşı spor ve sanat faaliyetlerini önerdi.
Günümüzün en büyük sorunlarından biri de çocukları ve gençlerin teknoloji bağımlılığı. Bu nedenle çocukların konuşması gecikebiliyor, derslerinde başarısız olabiliyor, akranlarıyla iletişimi zayıflayabiliyor. Peki bu işe nasıl bir çözüm getirilmeli? Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özalp Ekinci “Gerektiğinde teknolojik cihazın başından kolaylıkla kalkan, akademik ve sosyal olarak başarılı ergenler için bağımlılık riski yoktur. Sınırlamalara uymayan, teknolojik cihaz kullanımı nedeniyle dersleri bozulan, akran etkileşiminden uzaklaşan ergenler, bağımlılık açısından mutlaka incelenmeli” dedi.

Ekinci, şu önerilerde bulundu: “Ergenlerde aşırı teknolojik cihaz kullanımıyla mücadelede en etkili yöntem yerine başka bir faaliyet konulmasıdır. Spor ve sanat faaliyetleri en uygun faaliyetler arasında. Kademeli bir tedavi planı çizilmeli. Kurallara uyan ergen, başarılı olduğu her gün için belli bir puan kazanarak ödüllendirilmeli. Kurala uymayan ergenlere, belirli sürelerle teknolojik cihazlar kısıtlanmalı. Sürekli kısıtlamalardan, ergenin düzelme motivasyonunu olumsuz etkileyeceği için kaçınılmalı.” Doç. Dr. Özalp Ekinci, yaş gruplarının teknolojik cihazları nasıl kullanmasına ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Bebeklik ve erken çocukluk döneminde 4 yaşa kadar çocukların cep telefonu, tablet ve bilgisayar kullanmaları genel olarak uygun değil. Özellikle konuşması geciken ve sosyal ilişkilerde zorlanan çocuklar, gelişime olumsuz etkilerinden dolayı cep telefonu ve tablet gibi cihazlardan uzak tutulmalı. Ancak okul öncesi dönem çocuklara cep telefonu veya tablet gibi cihazlar günde en fazla 30 dakika ve tercihen ikiye bölünmüş olarak kullandırılmalı.

6-11 yaş arası çocuklar, hafta içi günlerde 30-45, hafta sonu tatil günlerinde ise 30-60 dakikadan fazla cep telefonu ya da tablete maruz kalmamalı. Bu yaş grubundaki çocukların sosyal medyada kendilerine hesap açması uygun değil. Aileler çocuğun yanında sosyal medya kullanımını özendirici tutum ve söylemlerden uzak durmalıdır. Ergenlik dönemindeki çocuklar için ise okul döneminde hafta içi yaklaşık 1, hafta sonunda ise 1.5-2 saati aşmaması önemli.

www.karar.com

Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.