Bağımlılık poliklinikleri açılacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe ve kesin hesap görüşmelerinin ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “En önemli sorunumuz uyuşturucu sorunu gibi geliyor. Önümüzdeki 3-5 yıl içinde teknoloji bağımlılığı da çok hızlı karşımızda. O nedenle bizim psikiyatri doktoru olan her hastanemize bağımlılık poliklinikleri açmayı dünüşünüyoruz” dedi.Bağımlılık merkezleri açılacağını söyleyen Bakan Mehmet Müezzinoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “En önemli sorunumuz uyuşturucu sorunu gibi geliyor. Önümüzdeki 3-5 yıl içinde teknoloji bağımlılığı da çok hızlı karşımızda. Bizim psikiyatri doktoru olan her hastanemize bağımlılık poliklinikleri açarak, nasıl sigara polikliniği, uyuşturucu polikliniği değil, bağımlılık polikliniği şeklinde, psikiyatri servisi olan yerlerimize de bağımlılığa henüz bağımlı olmamışların da destek tedavisi alabilecekleri klinik yataklar açacak. En son adres AMATEM’ler olmalı. AMATEM damgasını mecbur kalmadıkça ne aile yemek istiyor, ne de muhatap olan kitle. Onun için olabildiğince oradan kurtarabilecek aile hekimi, sosyal destek, sonra hemen hastane bağımlılık poliklinikleri, psikiyatri kliniği olan yerlerde ayrı özel tedavi alanları, servisleri en sonda AMATEM’LER veya ÇAMATEM’ler. Önümüzdeki Cuma günü Uyuşturucu Yüksek Şurası toplanacak. Önleyici ve koruyucu tedbirleri merkeze alıyoruz. Çünkü önleme ve korumayı güçlü yapamazsak, bataklıkla mücadeleyi güçlü yapmak lazım Yoksa tedavi kısmında işimiz zor.”Hürriyet

Paylaş:
Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.